Parmak izi Parmak Okumuyor | Parmak Okutma Yardım

Parmak izi Parmak Okumuyor ise?

Personel Takip Sistemlerinde parmak okuyucularda, zaman zaman parmak izi parmak okumuyor gibi sorunlarla karşılaşabiliriz.

personparmak izi parmak okumuyorel giriş çıkış sistemi fiyatları
parmak izi parmakları okumuyor

Parmak izi okuyucuların parmak okumama problemlerinde en bilinen neden, parmakların lekeli ya da parmaklardaki izlerin aşınmış olma ihtimalidir. Kimyasallara dayalı ve makine yağlı işlerin yapıldığı ortamlarda zaten parmak izi okuyucuların kullanımı tavsiye edilmiyor.

En basitinden ele alırsak; bulaşık yıkayan personelin bile sürekli kimyasal temizlik maddeleriyle uğraşmasından dolayı parmaklarındaki izler aşınmakta ve dolayısıyla da, parmak izlerini okuyan cihazların bu parmakları okumaması problemi ortaya çıkmaktadır.

Yine örneğin konfeksiyon firmalarında kumaşlarla sürekli elleri temas halinde olan örnek metocuların parmak izleri zaman içerisinde aşınarak yok denecek düzeye ulaşmaktadır. Buradan şunu anlıyoruz: yağlı, lekeli, parmak izleri aşınmış parmakları cihazlar okumakta güçlük çekecek ve çoğunlukla da okumayacaktır.

Parmakizi Parmak Okumuyor sorunu için başka nedenler

Personel parmaklarıyla ilgili oluşabilecek durumlara değindikten sonra şimdi de gelin teknik hususlara biraz göz atalım.

Eski nesil parmak okuyucu cihazların sensörleri silikon idi. Dolayısıyla zamanla bu silikon sensörler kirli parmakların sürtünmesi, tırnakların teması gibi nedenlerle aşınmakta ve artık okuma özelliğini yitirmekteydi. Neyse ki artık yeni nesil parmakizi okuyucu cihazlarda tüm sensörler cam olduğu için çizilme ve aşınma gibi sorunların önüne geçilmiştir.

Yine de eski nesil parmak izi sensörlerden başlayalım:

Silikon yapıda okuyucu sensörleri bulunan parmakizi okuyucularda sensörler zamanla aşınır ve yeni bir silikon sensör ile değişimi uygulanır. Bunun iyileştirme gibi başka şekilde bir müdahalesi bulunmamaktadır. Yeni bir sensör ile değişimine gitmekten öte çözümü yoktur. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi takılacak olan yeni silikon sensörün de kaderi; zamanla aşınmak, çizilmektir.

Yeni Nesil Cam Sensörlü Parmak izi Okuyucularda:

Kolay kolay cam sensörlerde çizilme, aşınma problemleriyle karşılaşılmamaktadır söz ettiğimiz gibi. Bu cam sensörlü cihazlarda ise daha sık rastlanan sorun, sensörün kaba kuvvet yani yoğun bir baskıyla parmak basılması sonucu cihazın içine çökmesidir.

İçe çöken sensörü tutan bir plaka bulunmaktadır, cihazın içerisinde. Durum, bu plakanın çatlaması ve sonrasında kırılmasıyla ortaya çıkmakta ve sensör içe çökmektedir. Bu cihazların bakımı yapılarak sensörün yeniden olması gerektiği yuvasına oturtularak orjinaline dönüştürülebilmesi sağlanabilmektedir. Fakat içe çöken her sensör, sadece içe çökmüş olmamakla birlikte sensörün cihaz anakartıyla iletişim sağlayan kabloları vesaire kopması gibi durumları da ortaya çıkarabilmekte ve sensör yuvasına getirilmiş olsa da artık okuma özelliğini yitirmiş olacağından bunun bir anlamı olmayacaktır. Bu durumda da sensörün tamamen yenisiyle, yeni bir parmak izi okuyucu cam sensör ile değişimi gerekecektir.

Parmak izi Parmak Okumuyor Başka Başka Nedenler

Hiç bir şekilde personellerden birinin parmağını sistem okumuyor diyelim örneğin. Acaba o personelin parmağı cihaza kayıt edilmemiş olabilir mi? Bunu anlamanın yollarından kolay olanı: Hangi parmağını kayıt ettirdiğini unutmuş olabilen personelin tüm parmaklarını denemek olabilir. Hiçbir parmağı cihaz okumadı ise muhtemelen o kişi cihazda kayıtlı değildir, kayıt ediniz.

Personelin cihazda kayıtlı olduğundan eminiz fakat artık okumamaya mı başladı? Personelin avuç içini size göstermesini isteyiniz ve parmak izlerini gözle yakından şöyle bir kontrol ediniz. Eğer işletmenizde o personel, parmak izlerini aşındırabilecek bir bölümde çalışmakta ise muhtemelen parmak izleri aşınmış olabilir.

Bazı nesil cihazlarda farklı özellikler bulunur. Örneğin şu şu saatler aralığında parmak okuma, bir kere okuduysan artık okuma gibi. Acaba personelinizin parmağını okumadığı aralıklar bu vakitlere denk gelmiş olabilir mi? Ya da personeliniz farkında olmadan zaten okutmuş olup, birden fazla okuma özelliği devreye girdiği için artık okutamıyor olabilir mi?

Elimizden geldiğince parmak izi okumama problemlerine çözüm sunmaya çalıştık. Eğer sizin probleminizin daha farklı olduğunu düşünüyor iseniz: Personel Takip Cihazlarında Sorunlar kategorimize giderek çözümlerimizi gözlemleyebilirsiniz.

Zaman içerisinde başka sorunlar ile de karşılaşabilirsiniz. KontroLine olarak yer verdiğimiz yardım bölümü olan Çözümler ana kategorimize göz atabilirsiniz.

Sitemizde iletişim kanallarımız ile bize kolayca ulaşabilirsiniz: WhatsApp, Direkt Telefon, Chat.

Bir önceki yazımız olan Parmak izi Okuyucu Bağlanmıyor | Parmakizi Bağlanmıyor başlıklı makalemizde parmak izi okuyucu bağlanmıyor, parmak okutma bağlanmıyor ve parmakizi bağlanmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.