Güvenlik Sistemleri Nedir | Güvenlik Sistemleri Ne Demektir

Güvenlik Sistemleri Nedir, Uygulama Alanları Nelerdir?

Güvenlik Sistemleri kelimelerinin ne anlama geldiği ve bu sistemlerin hangi alanlarda kullanıldıklarına dair geniş kapsamlı yer vereceğimiz bu yazımızda tüm yönleriyle Güvenlik Sistemleri Nedir, gelin birlikte irdeleyelim.

güvenlik sistemleri nedir
güvenlik sistemleri ne demektir

Güvenlik Sistemleri Nedir, Ne Demektir?

Güvenlik Sistemleri denilince adından da anımsayabileceğimiz gibi, başta biz insanların ve diğer tüm canlıların da olmak üzere can ve mal güvenliğinin koruma ve gözetim altına alınabilmesini sağlamak amacıyla tedarik edilen, kurulan sistemlerdir.

Güvenlik Kameraları, Yangın ve Hırsız Alarm Sistemleri; Güvenlik Sistemleri ve uygulamalarının en başında yer alan sistemlere verilebilecek örneklerin başında gelmektedir. Çünkü diğer tüm güvenlik sistemleri ürün ve teçhizatlarına nazaran, tedariği en zaruri olan ve en yoğun uygulanan sistemlerdir.

Güvenlik Sistemleri Nedir sorusuna verilebilecek en tutarlı yanıt, cana ve mala kastın sıkça yaşandığı günümüz dünyasında olası sabotajları bize önceden bildiren elektronik teknoloji otomasyonlarıdır. Bu otomasyon sistemler adı üzerinde gerektiğinde birbiriyle senkronize ve entegre olarak da çalışabilmektedir.

Güvenlik Sistemleri: Güvenlik Kameraları

Güvenlik Kameraları, güvenliğin sağlanmasında en önemli ürün dallarından biridir. Çünkü hayatımızın her anını canlı ve görüntülü olarak bize sunar, geriye dönük görüntü kayıtlarına da ulaşabilmemizi sağlarlar.

Birçok basın kuruluşunda ve dolayısıyla görsel ve yazılı medyada gün geçmiyor ki bir yenisine tanık oluruz; yaşanan olayların güvenlik kamerası görüntülerine. Bu görüntülerden yola çıkılarak bir çok hadise aydınlığa kavuşur, emniyet birimleri yaşanan vakaların çözümünde en başta güvenlik kamerası görüntü kayıtlarına başvurur.

güvenlik sistemleri nedir
güvenlik sistemleri nedir, güvenlik kamera sistemleri

Güvenlik Kameraları Yoksa Ne Olur?

Yaşanan olayların çözümünde ilk önce görüntülerine başvurulan güvenlik kameraları, olayın yaşandığı ortamda bulunmuyor ise elbette ki başka teknoloji unsurlarına başvurulur fakat güvenlik kameraları olsaydı görüntülerden zanlıları direkt teşhis edebilmek mümkün olurdu değil mi?

Ömür boyu aylık ücret ödenen ve ürünlerin mülkiyetini kiracı olarak kullandıran firmaların aksine, ücreti tek seferde ödenen ve mülkiyeti en başından sonuna alıcıya ait olan ürünlerin satışı ve teknik desteğini sunan KontroLine dahil sayısız firma bulunmakta.

Bu firmaları araştırıp ulaşarak güvenlik kamerası ya da bir hırsız alarm sistemini tedarik etmek gerçekten servet ödemek değildir. Artık çok cazip fiyatlara güvenlik sistemleri tedarik edilebilmektedir.

Güvenlik Sistemleri: Hırsız Alarm

Hırsız Alarm Sistemleri, kamera sistemleriyle birlikte ya da bağımsız olarak temin edilen ve olası sabotajları anında alarm ve telefon aramalarıyla bildiren bir sistemdir.

Aynı zamanda alarm sistemleri, alarm gözlem merkezlerine de abonelik yöntemiyle entegre edilerek sistemin 7 gün 24 saat gözlem altında tutulması sağlanabilmektedir.

güvenlik sistemleri nedir
güvenlik sistemleri nedir, hırsız alarm sistemleri

Hırsız Alarm Sistemleri Yoksa Ne Olur?

Bu soruya cevap vermek bile tedirgin edici aslında. Bir alarm sistemi tedarik etmediğinizi ve yaşam alanlarınızın da, olası sabotajlara gayet müsait olduğunu ele alırsak, geçen her gün değil her saat, aleyhinize bir güvenlik tehdidi olarak endişe dolu bir süreç olarak geçecektir.

Güvenlik Sistemleri: Personel Takip

Personel takibiyle güvenlik sistemlerinin ne alakası olabilir gibi bir soru gelebilir aklımıza. Doğrusu; çalışan personellerin sabah akşam parmaklarını, kartlarını ya da yüzlerini okuttukları bir sistem personel takip programı aracılığıyla hangi günlerde devamsız ya da izinli olduklarını, hangi günlerde tam olarak çalıştıklarını işveren ya da yetkililere raporlar. Artısı ise; görevli olarak dışarı gönderdiğiniz ya da bilginiz dışında dışarı çıkan ya da hiç gelmeyen personellerinizin akibeti!

İşte tam da bu noktada personel takip sistemleri; başlarına herhangi bir şey gelebilmiş olma ihtimali olan personellerinizin sizden bağımsız, bilginiz dışında hareket etmiş olduğunu raporlayabilmenizi sağlar örneğin. O ilgili günde hiç gelmemiş olduğunu ya da gelmişse sistemde giriş ya da çıkışının olmadığını rahatlıkla ilgili birimlere rapor edebilirsiniz.

İstenmeyen durumların dışında personel takip sistemleri; personellerin giriş ve çıkışlarının, devamsızlıklarının, izin, avans ve agi, banka gibi işlemlerinin, maaş ve mesai hesaplamalarının bir bilgisayar programı aracılığıyla kolayca yapılabilmesini sağlar.

güvenlik sistemleri nedir
güvenlik sistemleri nedir, personel takip sistemleri

Personel Takip Sistemleri Yoksa Ne Olur?

Personel Takip Sistemlerinin olmaması demek, tüm personellerinizin takibini kağıt kalemle, devamlılıklarını imza usulüyle yapmanız anlamına gelir ki bu çok zahmetlidir ve kimi zaman içinden çıkılmaz bir hâl alır.

Belki iki üç kişinin çalıştığı ufak bir işletmeniz olabilir ve personel takip sistemleri sizin için gereksinimden öte bir külfiyet anlamına gelebilir, sizi anlarız lâkin 50-100 hatta yüzlerce, binlerce çalışanın bulunduğu işletmeler?

Bu kadar sayıda çalışan istihdam eden işletmelerin zaten büyük çoğunluğunda öncelik; gereken personel takip sistemi entegrelerinin bir an önce tamamlanmasıdır. Bu gayet akıllıca ve kârlı bir yatırımdır.

Yoksa onca çalışanın genel anlamda takibi için hangi kağıt, hangi kalem, hangi takipten sorumlu çalışan/lar ve hangi zaman yeterli olurdu? Teknoloji çağında yaşadığımız günümüzde akla gelebilecek her tür gereksinim artık bilgisayar destekli otomasyonlar ile gerek yazılımsal ve gerekse elektronik fiziksel ürünler ile karşılanmaktadır. Ve bu inanın artık kaçınılmaz!

Güvenlik Sistemleri: Turnikeler

Turnike Sistemleri de güvenlik sistemleri alanında boy gösteren ürünlerden biri elbette. İlk akla gelen uygulama alanlarından biri yemekhanelerdir. Bildiğimiz vapur iskelelerinde, metrobüs duraklarında her gün geçiş yaptığımız turnikelerden söz ediyoruz. Turnikelerin de geniş kapsamlı bir uygulama alanı mevcut.

Yemekhaneler, spor salonları, fitnesslar, fabrika girişleri, okullar, deniz yolcu taşımacılığı, otobüs yolcu taşımacılığı, tuvaletler ve daha bir çok alan.

Turnike Sistemlerine entegre edilebilen kart, şifre, parmak izi okuyucu, yüz tanıma gibi personel takip ağırlıklı sistemlerin yanı sıra; jeton ve bozuk para gibi alternatif işleyiş yönleri de uygulanabilmektedir.

güvenlik sistemleri nedir
güvenlik sistemleri nedir, turnike sistemleri

Turnike Sistemleri Yoksa Ne Olur?

Çok sayıda personelinizin olduğu bir işletmeniz var ve muazzam bir yemekhaneniz. Lâkin yemekhanenize gelen geçenin haddi hesabı yok değil mi? Personel başına yemek oranlarını bir türlü tutturamıyorsunuz. Çünkü gün içinde, “bak yine midem kazındı, dur şurda bir şeyler atıştırayım” diye gelip geçenlerin uğrak yeri yemekhaneniz. Bu işin esprisiydi tabi. 🙂

Ciddi olan tarafı ise; gerçekten birden fazla yemek alan personellerin varlığı. Tabii ki turnikeler sadece yemekhanelerde verdiğimiz örneğe benzer durumlar için üretilmiyor fakat, kontrolü imkansız kılan durumların yaşandığı en başlıca ortam, yemekhaneler.

Günlük yemek sayınızı belirlemenizde en önemli etken olacak turnikeler sayesinde, aynı personelin birden fazla geçişinin önüne geçmek adına;

  • gün içinde belirlenen saat aralığında sadece 1 defa geçebilsin
  • gün içinde sadece şu saatler arasında geçebilsin
  • turnikenin sadece tek kolu dönsün, ard arda iki kişi geçemesin

gibi yazılımsal kotaların koyulabildiği bilgisayar programında, bölüm ve gruplara da ayırabildiğiniz personellerinizin hangi aralıklarla ne sayıda turnikeden geçiş yaptığını görerek, artık bir sonraki gün itibariyle bugünden aldığınız raporlar neticesinde günlük yemek sayınız ortaya çıktığı için rahatlıkla yemeklerinizi organize edebilirsiniz.

Ana Başlıklarıyla: Güvenlik Sistemleri Nedir?

Geniş kapsamlı bir mercekten baktığımız güvenlik sistemleri nedir başlığı altında yer verdiğimiz yazımızın burada sonuna geliyoruz.

Bu yazımızda sıraladığımız sistemler elbette tam olarak güvenlik sistemlerini tam anlamıyla ifade etmiş olmuyor. Örneğin daha Otopark Bariyer Sistemleri, Bekçi Kontrol SistemleriAccess Geçiş Kontrol Sistemleri ve uygulama alanlarından söz etmedik.

Sitemizde gezinerek hizmet vermekte olduğumuz tüm alanlara dair daha fazla bilgi edinebilir, içlerinde gereksiniminiz olan sistemlerin tedariği ve desteği konusunda da bize ulaşabilirsiniz.

Umarız konuyla ilgili sizlere yeterli derecede bilgi sağlayabilmişizdir. Kendiniz ve değer verdiklerinizin can ve mal güvenliğini ertelememeniz dileğiyle, Saygılarımızla.

Bir önceki yazımız olan Bekçi Kontrol Sistemleri | Bekçi Tur Güvenlik Sistemleri başlıklı makalemizde bekci devriye kontrol sistemi, bekci kontrol sistemi fiyatlari ve bekci kontrol sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir.